EBLK: Horror na inaugurację

Takich emocji w pierwszej kolejce Energa Basket Ligi Kobiet nikt się nie spodziewał! By odnieść pierwsze zwycięstwo koszykarki DGT Politechniki Gdańskiej potrzebowały aż 50 minut!

Już od pierwszych akcji tego spotkania było widać, że rywalizacja będzie bardzo zacięta. Po szybkich punktach Alice Nayo na rozpoczęcie tego meczu, w kolejnych 30 minutach minimalną przewagę utrzymywały „Akademiczki” z Poznania. Głównie dzięki skutecznym Lei Miletic, Milanie Zivadinovic oraz Ginette Mfutili wydawało się, że to przyjezdne odniosą pierwsze zwycięstwo. Obraz gry zmienił się w czwartej kwarcie. Koszykarki DGT Politechniki Gdańskiej zaczęły lepiej bronić, a przede wszystkim były bardziej skuteczne i nie tylko doprowadziły do remisu, ale również wyszły na minimalne prowadzenie. Duża w tym zasługa Jenny Smith, która agresywniej walczyła na zbiórce i bardzo dobrze radziła sobie pod koszem. Warto dodać, że amerykańska środkowa całe spotkanie zakończyła z 18 punktami oraz 18 zbiórkami na koncie!

W samej końcówce regulaminowego czasu gry przyjezdne ponownie punktowały i po regulaminowym czasie gry na tablicy wyników było po 78. Równie wyrównana była pierwsza dogrywka. Obie ekipy walczyły o każdą piłkę zarówno w ataku, jak i obronie i starały się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Choć wydawało się, że to podopieczne Elmedina Omanica lepiej wykorzystają dodatkowy czas gry – do zdobywania punktów po stronie PG włączyły się Nayo oraz Hudson i po 45 minutach ponownie był remis (po 87).

O końcowym wyniku zadecydowała pierwsza minuta drugiej dogrywki. W wyniku drugiego przewinienia technicznego halę opuścić musiał trener Omanić, a w kolejnych akcjach za pięć przewinień osobistych boisko opuściły Zivadinovic i Stefańczyk. Pod nieobecność także Miletic (5 faul w 1 dogrywce) pełną inicjatywę na parkiecie przejęły koszykarki DGT Politechniki Gdańskiej, które dzięki wygranej 15:4 w drugiej dogrywce w całym spotkaniu zwyciężyły 102:91.

Aż 6 koszykarek PG spotkanie zakończyło z dwucyfrową zdobyczą punktową, a Smith i Hudson zanotowały double-double. W ekipie ENEA AZS najskuteczniejsza była Miletic, która zdobyła 20 punktów.

Podczas prezentacji koszykarki ENEA AZS Poznań zostały wyprowadzone przez zawodniczki Basketstal Grudziądz, zaś koszykarki DGT Politechniki Gdańskiej przez uczennice i uczniów klasy 1G o profilu koszykówka Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdańsku.

DGT Politechnika Gdańska – Enea AZS Poznań 102:91 OT (17:26, 30:21, 15:19, 9:9, 15:4)

PG: Nayo 18 (3×3), Smith 18 (18zb, 1×3), Hudson 16 (10as, 2×3), Koc 14 (2×3), Bujniak 14 (1×3), Ostrowska 10 (3×3), Duszkiewicz 4, Strzelczyk 4, Niedźwiedzka 2, Haryńska 2
AZS: Miletic 20, Zivadinovic 19, Mfutila 16, Calloway 13, Parzeńska 10, Pawlak 7, Stefańczyk 4, Banaszak 2