EBLK: Kanadyjskie wzmocnienie pod koszem PG

Trzecią zagraniczną zawodniczką, która w sezonie 2020/21 reprezentować będzie barwy Politechniki Gdańskiej w Energa Basket Lidze Kobiet jest Ruth Hamblin.

Kanadyjka mierzy 198cm i występuje na pozycji środkowej.

26-letnia Hamblin jest absolwentką Oregon State University. Po zakończeniu szkoły występowała w australijskim Perth Linx (2016/17), gdzie w 27 meczach notowała 11 pkt i 7,7 zb. Następnie reprezentowała barwy australijskiej Adelaide Link Lightning oraz w Tango Bourges Basket we Francji (2017/18). Wraz z francuską drużyną grała zarówno w rozgrywkach ligowych, jak i euroligowych.

W sezonie 2018/19 przeniosła się do Belgii, gdzie reprezentowała barwy Royal Castors Braine i w lidze belgijskiej notowała średnio 8,3 pkt i 5,1 zbiórki w każdym meczu. Belgijskiej drużyny nie zabrakło również w Eurolidze i tam, nowa środkowa PG notowała średnio 6,6pkt i 4,8zb.

Sezon 2019/20 Hamblin spędziła w Dynamie Novosibirsk, gdzie w 21 meczach notowała średnio 11 pkt i 9,8 zbiórki. Wraz z rosyjską drużyną Ruth występowała także w rozgrywkach EWBL. W nich, w 9 meczach zdobywała śr. 16,4 pkt i 9,3zb.

Po zakończeniu Oregon State University, Hamblin została wybrana w drugiej rundzie draftu do drużyny Dallas Wings występującej w WNBA.

Ponadto, Hamblin powoływana była do młodzieżowych i seniorskich reprezentacji Kanady biorąc udział w najważniejszych meczach – World University Games w Gwangju w Korei Południowej Gdzie zdobyła srebrny medal (8pkt, 7,2zb), Fiba AmeriCup w Argentynie ( 8,6 pkt, 6,7zb) oraz Mistrzostwach Świata na Teneryfie.

Ruth Hamblin to klasyczny center. Mimo młodego wieku jest już doświadczoną zawodniczką z bogatym CV. Grała w zespołach euroligowych, a ostatni sezon spędziła w silnej lidze rosyjskiej gdzie notowała średnie na poziomie 11 pkt i 10 zbiórek na mecz. Jest wysoka, ale jak na swój wzrost bardzo mobilna. Stawia bardzo dobre zasłony, walczy o pozycję pod koszem i wystarczy jej wtedy dostarczyć piłkę,  aby mogła zdobyć punkty. Gra bardzo mądrze i liczę na jej dobrą współpracę z pozostałymi wysokimi zawodniczkami – mówi Wojciech Szawarski, trener zespołu Politechniki Gdańskiej.

Bardzo się cieszę, że w tym sezonie dołączę do zespołu Politechniki Gdańskiej! Słyszałam o Gdańsku i o gdańskim klubie wiele dobrego i nie mogę się doczekać kiedy zostanę jego częścią. Nie mogę doczekać się również spotkania z koleżankami  zespołu oraz sztabem trenerskim. Wierzę, że razem możemy wiele zdziałać i walczyć o miano jednej z najlepszych zespołów w polskiej lidze – mówi o swoim transferze do zespołu PG Ruth Hamblin.