SZKOŁA GORTATA POLITECHNIKA GDAŃSK SREBRNYM MEDALISTĄ MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW POLSKI KOBIET DO LAT 19 !!

W dniach 3-7 kwietnia w Lublinie odbył się turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19K.

Zespół Szkoły Gortata Politechniki Gdańsk do turnirju przystępował jako obrońca tytułu Mistrza Polski Juniorek Starszych, wywalczonego w sezonie 2022/2023.

Gdańszczanki zostały rozlosowane do grupy B, z zespołami:, Enea AZS Szkoła Gortata Poznań, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki oraz RMKS Rybnik.

Zmagania grupowe podopieczne Adama Mullera oraz Michała Kowalskiego rozpoczęły od meczu z zespołem z Aleksandrowa Łódzkiego, które zakończyło się zwycięstwem 88:46.

Chociaż przez kilka pierwszych minut spotkanie nie szło po naszej myśli (2:9 po 4 minutach), nasze zawodniczki  pokazały na co je stać, jeszcze przed końcem pierwszej kwarty wyszły na prowadzenie, którego nie oddały już do końca spotkania. Trenerzy dali szansę na grę całej “dwunastce” zawodniczek,  a każda z nich dołożyła cegiełkę do końcowego wyniku meczu.

MVP pierwszego spotkania została wybrana Wiktoria Wiklak.

Kolejny mecz grupowy (jak się okazało o pierwsze miejsce w grupie B) to chyba najsłabsze spotkanie w wykonaniu zawodniczek Szkoły Gortata Politechniki Gdańsk. Dziewczęta nie mogły znaleźć właściwego rytmu gry i do ostatnich sekund musiały walczyć o „dwa oczka” w tabeli.

Na kilka sekund przed końcem spotkania Natalia Rutkowska zdobyła punkty na zwycięstwo. Chociaż Poznanianki miały jeszcze 0,8 sekundy na zdobycie punktów, szansy nie wykorzystały i ostatecznie to nasz zespół cieszył się ze zwycięstwa w tym spotkaniu.

MVP spotkania wybrano Natalię Rutkowską.

Mecz nr 3 z RMKS Rybnik to kolejne dobre spotkanie w wykonaniu podopiecznych duetu trenerskiego Muller-Kowalski. Gdańszczanki bez większych problemów pokonały zespół z Rybnika 90:55.

MVP ostatniego meczu grupowego została Alicja Głąbikowska.

Z bilansem 3-0 dziewczęta awansowały do strefy medalowej z pierwszego miejsca w grupie.

W półfinale na zawodniczki Szkoły Gortata Politechniki Gdańsk czekały gospodynie turnieju – Bogdanka AZS UMCS Lublin.

Gdańszczanki w mecz weszły bardzo dobrze, na przerwę schodziły z przewagą 13 punktów. Chociaż różnica punktowa po 20 minutach gry była do wyraźna, wiadomo było, że gospodynie “tanio skóry nie sprzedadzą” i tak też było… Druga połowa meczu była zdecydowanie bardziej zacięta, a wynik spotkania ważył się do ostatnich sekund. Ostatecznie to podopieczne trenera Mullera i trenera Kowalskiego cieszyły się z awansu do wielkiego finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski U19K.

MVP spotkania została wybrana Łucja Grządziela.

W finale na nasze zawodniczki czekał nie kto inny, jak niepokonany w tym sezonie rywal „zza miedzy” – GTK Gdynia.

Gdańszczanki chciały się zawodniczkom GTK Gdynia za porażkę w finale Młodzieżowego Pucharu Polski, który odbył się w marcu.

Zawodniczki Szkoły Gortata Politechniki Gdańsk dwoiły się i troiły, zarówno w obronie jak i w ataku. Niestety gdynianki okazały się być poza naszym zasięgiem i to one stanęły na najwyższym stopniu podium.

Juniorki Starsze Szkoły Gortata Politechniki Gdańsk kończą sezon z tytułem WICEMISTRZYŃ POLSKI JUNIOREK STARSZYCH U19K!!

„Jestem bardzo zadowolony z postawy zespołu w trakcie całego turnieju. Srebrny medal to niewątpliwie ogromne osiągnięcie. Poziom turnieju był bardzo wyrównany. Cieszymy się, że mogliśmy grać do niedzieli, dwa punkty dzieliły nas od meczo o 5 miejsce. Cieszy fakt, że dużą rolę ogrywały młodsze zawodniczki, które mam nadzieję, zebrane doświadczenie wykorzystają w zbliżających się decydujących meczacj U17K.” – trener Adam Muller którtko podsumował turniej finałowy w Lublinie.

„Drugie miejsce w Mistrzostwach Polski to ogromny sukces. Oczywiście czuć lekki niedosyt, że tym razem nie jest to złoto, jednak jestem dumna z całej drużyny, ponieważ stworzyłyśmy team, który zawsze walczył do końca i wspierał się nawzajem, pomimo ciężkich momentów, które się pojawiały.” – tak o turnieju mówi kapitan gdańskiego zespołu, Natalia Rutkowska.

A teraz trochę statystyk z turnieju finałowego MMP U19K…

LIDERZY NASZEGO ZESPOŁU PODCZAS TURNIEJU FIMAŁOWEGO MMP U19K:

PUNKTY:

 • Natalia Rutkowska śr. 15,2 pkt./mecz
 • Magdalena Kloska śr. 12,4 pkt./mecz
 • Łucja Grządziela 10,2 pkt./mecz

 

ZBIÓRKI:

 • Helena Danielewicz śr. 9,2 zb./mecz
 • Natalia Rutkowska śr. 7,8 zb./mecz
 • Wiktoria Wiklak śr. 5,4 zb./mecz

 

ASYSTY:

 • Łucja Grządziela śr. 5 as./mecz
 • Helena Danielewicz śr. 4,2 as./mecz
 • Alicja Głąbikowska śr. 3,4 as./mecz

 

PRZECHWYTY:

 • Łucja Grządziela śr. 3,8 prz./mecz
 • Natalia Rutkowska śr. 2,8 prz./mecz
 • Magdalena Kloska śr. 2,0 prz./mecz

 

BLOKI:

 • Helena Danielewicz 2,4 bl./mecz
 • Natalia Rutkowska 2,2 bl./mecz
 • Wiktoria Wiklak, Łucja Grządziela 1,6 bl./mecz

EVAL:

 • Natalia Rutkowska śr. EVAL 20,8/mecz
 • Helena Danielewicz śr. EVAL 17,8/mecz
 • Wiktoria Wiklak śr. EVAL 13,2/mecz

Do piątki ALL STARS zostały wybrane Natalia Rutkowska oraz Łucja Grządziela. MVP drużyny uznano Martynę Kozik.

Gratulacje dla całego Zespołu!! Dziękujemy kibicom za wsparcie! <3 #PGFamily

Zdjęcie PZKosz/Walendi Photo