U18K: Finał Mistrzostw Polski Juniorek za nami! Energa MG13 Politechnika Gdańska trzecią ekipą w Polsce!

Za nami Finał Mistrzostw Polski Juniorek. W turnieju, który miał odbyć się pierwotnie na wiosnę, a z powodu epidemii korona wirusa i zamrożenia całego sportu odbył się dopiero w dniach 1-6/09/2020 roku udział wzięło 12 zespołów U18 kobiet z całej Polski.Wśród uczestników zobaczyliśmy Basket 25 Bydgoszcz, Enea AZS AJP Gorzów Wlkp., Enea AZS Szkoła Gortata Poznań, Energa MG 13 Politechnika Gdańska, GTK Arkę Gdynia, KS Pogoń Rudę Śląska, MLKS-MOS Rzeszów, MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski, MUKS Poznań, SKS 12 Warszawa, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki oraz Wisłę CanPack Kraków.
Ze względów organizacyjnych oraz z uwagi na reżim sanitarny i fakt, ze organizatorzy chcieli zapewnić jak najlepsze warunki dla wszystkich uczestników, mecze rozgrywane były w dwóch halach – w hali Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej oraz Gdyńskiego Centrum Sportu.
W pierwszej fazie rywalizacja toczyła się w czterech grupach, po trzy zespoły. Po trzech dniach rywalizacji do ćwierćfinałów awansowały zespoły z grupy A GTK Arka Gdynia i MUKS Poznań, z grupy B Enea AZS AJP Gorzów Wlkp. i UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki,  z grupy C Energa MG 13 Politechnika Gdańska i Basket 25 Bydgoszcz oraz z grupy D Enea AZS Szkoła Gortata Poznań i SKS 12 Warszawa.
Na tym etapie rozgrywek nie było już słabych drużyn, jednak mecze ćwierćfinałowe nie przyniosły zbyt wielu emocji. Po czterech spotkaniach w 1/8 turnieju w półfinale zmierzyły się ze sobą zespoły GTK Arki Gdynia z ENEA AZS AJP Gorzowem Wielkopolskim oraz ENERGA MG13 Politechnika Gdańska z ENEA AZS Szkołą Gortata Gdańska. Pozostałe zespoły zagrały o miejsca 5-8.
W półfinale najwięcej emocji było w drugim meczu. W pierwszym półfinale gorzowianki nie pozostawiły gdyńskiej GTK Arce żadnych złudzeń i pewnie zwyciężyły 77:44. W drugim półfinale, w meczu dwóch Szkół Gortata po niezwykle zaciętym meczu lepsza okazała się drużyna z Poznania t to ona jako druga wywalczyła awans do finału.
W dwóch ostatnich spotkaniach turnieju emocji również nie zabrakło. W małym finale, będącym jednocześnie derbami Trójmiasta lepsza okazała się drużyna PG, która szalę zwycięstwa przeważyła w drugiej połowie, a dokładnie w ostatnich minutach spotkania. Choć w pierwszej połowie to Gdynianki utrzymywały kilku-punktowe prowadzenie, po zmianie stron sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Gospodynie były niezwykle skuteczne zza linii 6,75m, a dodatkowo dzięki mocnej obronie wytrąciły rywalkom wszelkie argumenty. Podopieczne Michała Kowalskiego i Adama Mullera pewnie zwyciężyły 73:57. W Wielkim Finale losy zwycięstwa ważyły się niemal do samego końca. Obie ekipy nie zamierzały złożyć broni i z Gdańska wyjechać ze złotymi medalami na szyi. Choć przez całe spotkanie obie ekipy szły niemal łeb w łeb, to po 40 minutach lepsza okazała się drużyna ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski, która zwyciężyła 54:49 i została nowym Mistrzem Polski.
W meczu o 7. miejsce UKS Basket Aleksandrów Łódzki pokonał SKS 12 Warszawa 88:62 , zaś w meczu o 5, miejsce Klub Sportowy Basket 25 Bydgoszcz zwyciężył z MUKS Poznań 90:73.
W meczu o 9. miejsce MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski pokonał Wisłę CanPack Kraków 64 : 44, zaś w meczu o miejsce 11. lepsza okazała się KS Pogoń Ruda Śląska, która pokonała  MLKS-MOS Rzeszów 55 : 68 .
Klasyfikacja końcowa:
1. Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.
2. Enea AZS Szkoła Gortata Poznań
3. Energa MG 13 Politechnika Gdańska
4. GTK Arka Gdynia
5. Basket 25 Bydgoszcz
6. MUKS Poznań
7. UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki
8. SKS 12 Warszawa
9. MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski
10. Wisła CANPACK Kraków
11. KS Pogoń Ruda Śląska
12. MLKS-MOS Rzeszów
MVP Finału MP U18 wybrana została Joanna Kobylińska (ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski)
Do najlepszej piątki turnieju wybrano:
Alicja Rogozińska (Enea AZS Szkoła Gortata Poznań)
Weronika Piechowiak (Enea AZS Szkoła Gortata Poznań)
Aleksandra Kuczyńska (Enea AZS AJP Gorzów Wlkp.)
Konstancja Banucha (Energa MG 13 Politechnika Gdańska)
Magdalena Szymkiewicz (GTK Arka Gdynia)
Najlepszymi zawodniczkami poszczególnych drużyn zostały:
Martyna Kurkowiak (ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski)
Olga Jędrzejczak (Szkoła Gortata ENEA AZS Poznań)
Emilia Jabłońska (ENERGA MG13 Politechnika Gdańska)
Kamila Borkowska (GTK Arka Gdynia)
Wiktoria Zasada (Klub Sportowy Basket 25 Bydgoszcz)
Natalia Juskowiak (MUKS Poznań)
Zuzanna Rudenko (UKS Basket Aleksandrów Łódzki)
Alicja Janczak (SKS 12 Warszawa)
Wręczono również nagrody indywidualne:
Najlepiej rzucająca zawodniczka za trzy punkty:
– Roksana Sobiech (KS Basket 25 Bydgoszcz)
Najlepiej zbierająca zawodniczka:
– Kamila Borkowska (GTK Arka Gdynia)
Najlepszy strzelec turnieju:
– Wiktoria Sobiech (KS Basket 25 Bydgoszcz)
Najlepsza zawodniczka Pomorza:
– Dominika Ullmann (Energa MG 13 Politechnika Gdańska)
Sponsorem tytularnym zespołu Juniorek Sportowej Politechniki jest Energa SA
Turniej współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk