U19K: Finał Młodzieżowego Pucharu Polski nie dla drużyny Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej

W dniach 19-21 lutego br. w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej odbył się turniej półfinałowy Młodzieżowego Pucharu Polski Kobiet. W rywalizacji, oprócz drużyny gospodarzy – Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej, udział wzięły zespoły: ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski, MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski oraz UKS Lider Swarzędz.

Na otwarcie turnieju faworyzowana drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego pewnie pokonała zespół ze Swarzędza 75:43. Drugi mecz tego dnia zapowiadał się zdecydowanie ciekawiej, gospodynie ze Szkoły Gortata podejmowały drużynę MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski. Po wyrównanym meczu zespół Politechnik Gdańskiej uległ drużynie z Sokołowa Podlaskiego 62:67. Nie do zatrzymania pod koszem była Natalia Kurach, która w tym meczu zdobyła 26 punktów i zanotowała 11 zbiórek.  W zespole gdańszczanek najwięcej punktów zdobyła Dominika Ullmann (22 pkt.).

Drugi dzień turnieju rozpoczął się od pewnego zwycięstwa UKS Lidera Swarzędz nad drużyną z Sokołowa Podlaskiego.  W drugim sobotnim meczu nikt nie spodziewał się tak wielkich emocji. Zespół z Gorzowa Wielkopolskiego był zdecydowanym faworytem spotkania, jako zeszłoroczny Mistrz Polski w tej kategorii wiekowej. Mecz okazał się świetnym widowiskiem, a zawodniczki Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej pokazały że potrafią walczyć jak „równy z równym” z każdym zespołem. Ostatecznie drużyna gospodyń uległa różnicą trzech punktów (70:73) gościom z Gorzowa Wielkopolskiego.

Po niezbyt udanym początku (5:14 po 9-ciu minutach spotkania) gospodynie zaczęły odrabiać straty, aby po 3 kwartach prowadzić różnicą 10 punktów (55:45). Niestety zaliczka przed 4 kwartą okazała się zbyt mała i ostatecznie mecz zakończył się 3 punktową porażką drużyny z Gdańska.  Ponownie, najlepiej punktującą zawodniczką okazała się Dominika Ullmann (18). W zespole z Gorzowa Wlkp. Po 18 punktów zdobyły Aleksandra Kuczyńska oraz Joanna Kobylińska.

Faktem stało się, że na rozstrzygnięcie awansu do Finału Młodzieżowego Pucharu Polski Kobiet musieliśmy czekać do niedzieli.

Trzeciego dnia turnieju, w pierwszym meczu Gorzów Wlkp.  rozgromiła drużynę z Sokołowa Podl. 77:40, która pomimo rozegrania wszystkich meczów wciąż nie wiedziała na którym miejscu zakończyła turniej. Rozstrzygnąć to miało ostatnie spotkanie zawodów – mecz pomiędzy Szkołą Gortata Politechniką Gdańską, a UKS Liderem Swarzędz.  Obie drużyny miały jeszcze szansę na drugie miejsce w zawodach, a tym samym awans do turnieju finałowego.

Od pierwszych minut spotkania widać było, że stawka tego spotkania jest wysoka. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie to drużyna gospodarzy ogrywa zespół ze Swarzędza i wygrywa ostatni mecz turnieju 68:66. Najskuteczniejszą zawodniczką naszego zespołu okazał się Emilia Jabłońska (18 pkt). Niestety, gospodynie wygrały zbyt małą ilością „oczek”, aby awansować do najlepszej czwórki Finału Młodzieżowego Pucharu Polski Kobiet.

Ostateczna kolejność turnieju:
1.ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski
2.UKS Lider Swarzędz
3.Szkoła Gortata Politechnika Gdańska
4.MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski

Zespoły z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Swarzędza zagrają w Finale Młodzieżowego Pucharu Polski Kobiet oraz awansowały do Finałów Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U19. Drużyny z Gdańska i Sokołowa Podlaskiego powalczą w półfinałach Mistrzostw Polski U19 o występ w „najlepszej ósemce” w kraju.

Podczas turnieju przyznano także nagrody indywidualne.

Tytuł MVP powędrował do Aleksandry Kuczyńskiej, zawodniczki zwycięskiego zespołu z Gorzowa Wielkopolskiego.

Wybrano także najlepsze zawodniczki poszczególnych zespołów:

Weronika Dudek (EANEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski),
Aleksandra Żukowska (UKS Lider Swarzędz),
Dominika Ullmann (Szkoła Gortata Politechnika Gdańska),
Natalia Kurach (MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski).

Turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Juniorek Starszych zostanie rozegrany w dniach 5-7 marca br.